Nvidian Tegra-alusta tulossa myös Windows Phone -puhelimiin

Manu Pitkänen

Nvidian Tegra-alusta tulossa myös Windows Phone -puhelimiin
Nvidian kehittämää Tegra-mobiilialustaa on toistaiseksi nähty vain Android-älypuhelimissa ja -tableteissa, mutta asiaan on tiedossa muutos. Grafiikkajätin alustan on tarkoitus tulla myös Windows Phone -puhelimiin.

Heise.de-verkkosivun vuotaman dian mukaan Windows Phone -laajentuminen tapahtuisi vuonna 2013 tai myöhään ensi vuonna. Puhelimissa käytettäisiin Nvidian hiljattain julkistamaa Grey-alustaa, joka sisältää aiemmista alustoista poiketen 3G- ja 4G-viestintäominaisuudet.

Tarkemmat tiedot Grey-piirin ominaisuuksista ovat hämärän peitossa, mutta sen arvellaan olevan valmistettu 28 nanometrin prosessilla ja käyttävän edeltäjiensä tapaan GeForce-piiriä grafiikan piirtämiseen. Siru sisältää todennäköisesti jo ARM Cortex-A15-ytimiä joko kaksi tai neljä kappaletta.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (2) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A05s – hinta laskenut -30%

Samsung Galaxy A05s
69 € Gigantti
69 € DNA
79 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Google Pixel 9a – hinta laskenut -28%

Google Pixel 9a
399 € Verkkokauppa.com
399 € Gigantti
399 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 551 €

Realme GT 6 – hinta laskenut -27%

Realme GT 6
437 € CDON
599 € Hobby Hall
643 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.