LG kiistää väitteet Nexus 4 -puhelimen valmistusongelmista

Teemu Laitila

LG kiistää väitteet Nexus 4 -puhelimen valmistusongelmista
LG:n mukaan yhtiön tehtaat suoltavat ulos Nexus 4 -puhelimia siihen tahtiin kuin on suunniteltu, yhtiöstä kerrotaan korealaiselle Chosun Biz -sivustolle (via The Verge). Google syytti aiemmin LG:n epäluotettavia laitetoimituksia puhelimen heikosta saatavuudesta.

Googlen ja LG:n yhdessä suunnittelema Nexus 4 on tuorein edustaja Nexus-sarjassa, jonka myyntiluvut ovat aina jääneet pienehköiksi. Tällä hetkellä laitteelle tuntuisi kuitenkin olevan kysyntää, mutta sitä on erittäin vaikea saada käsiinsä missään päin maailmaa. Suomeen saapui ennen joulua yksi erä laitteita, joka kuitenkin meni kokonaan ennakkotilaajille.



Jos LG:n mukaan tehdas toimii kuten pitää eikä valmistusongelmia ole, Google on saattanut aliarvioida laitteen kysynnän pahasti. Toisaalta tuoreimpien huhujen mukaan LG ja Google työstäisivät jo seuraavaa Nexus-laitetta, joka huhun mukaan on tarkoitus julkaista Google I/O -tapahtumassa toukokuun puolivälissä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 13T Pro – hinta laskenut -42%

Xiaomi 13T Pro
600 € CDON
849 € Proshop
1001 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1026 €

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -29%

Oppo Reno 12 F (4G)
249 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Asus Zenfone 10 – hinta laskenut -24%

Asus Zenfone 10
791 € CDON
849 € Power
1042 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1041 €

Samsung Galaxy A15 (4G) – hinta laskenut -20%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.