Ubuntu Edgen joukkorahoitus päättyy vuorokauden sisällä

Manu Pitkänen

Ubuntu Edgen joukkorahoitus päättyy vuorokauden sisällä
Canonicalin Ubuntu Edge -puhelimen joukkorahoituksella on enää alle vuorokausi aikaa saada kokoon haetut 32 miljoonaa dollaria. Nyt koossa on yli 12 miljoonaa dollaria, eli tavoitteen täyttymiseksi rahaa pitäisi kilahdella tilille jokaista jäljellä olevaa tuntia kohden yli miljoona dollaria.

Edge on jo tehnyt historiaa ylittämällä Pebblen joukkorahoituksen kautta keräämän summan (10 266 845 dollaria).

Ajatus Ubuntu Edgen taustalla on luoda puhelin, joka muuttuu täysiveriseksi tietokoneeksi kun se kytketään esimerkiksi HDMI-johdolla tietokoneen näyttöön. Konseptia esiteltiin jo viime vuoden alussa. Canonical päätti yrittää viedä ajatusta valmiiksi tuotteeksi asti joukkorahoituksen voimalla. Joukkorahoituksen kautta yhtiö osoittaa samalla laitevalmistajille, että tällaiselle laitteelle löytyy markkinoilta kysyntää.



Ubuntu Edgessä tavoitellaan teknisesti parasta mahdollista puhelinta, josta tehot eivät lopu heti kesken.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -32%

Motorola Moto G06 Power
149 € Gigantti
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Realme 14 Pro+ – hinta laskenut -30%

Realme 14 Pro+
379 € Proshop
403 € Hobby Hall
429 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 579 €

Motorola Edge 50 Fusion – hinta laskenut -24%

Motorola Edge 50 Fusion
269 € Proshop
304 € Hobby Hall
399 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Honor X5 Plus – hinta laskenut -23%

Honor X5 Plus
99 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.