Samsungin mobiilikamera sai optisen kuvanvakaimen

Matti Robinson

Samsungin mobiilikamera sai optisen kuvanvakaimen
Samsung on esitellyt optisella kuvanvakaimella varustettua kameramoduulia Koreassa. Kamerasta löytyy Galaxy S4:n kameran tavoin 13 megapikselin kenno, mutta parannuksia on tapahtunut kauttaaltaan.

Yhtiö kertoo, että sen kuvanvakain pystyy esimerkiksi tavanomaisia digikameroita parempaan vakautukseen. Vakaa kuva on mahdollista jopa 1,5 asteen muutoksissa. Vakaamman kuvan lisäksi totutusti OIS auttaa myös hämäräkuvaamisessa. Samsungin mukaan kuvaus pimeässä on 8 kertaa parempaa -- miten lienee mitattukaan.

Paremman kuvanlaadun, vakaamman kuvan ja parempien hämäräkuvausominaisuuksien lisäksi kamera kuluttaa vähemmän virtaakin. Tämän kaltaista kameraa odotettiin toki jo tämän vuoden lippulaivamalleihin, sillä useat kilpailijat ovat julkaisseet OIS-kameroita.



Samsung esittelee kameraa KES 2013 -messuillla (Korea Electronics Show) ja kameramodulia voidaan odottaa puhelimiin ensi vuonna.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Xiaomi 14 – hinta laskenut -19%

Xiaomi 14
630 € Hobby Hall
732 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 777 €

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -18%

Realme 12 Pro – hinta laskenut -16%

Realme 12 Pro
402 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 481 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.