Viestipalvelu Snapchat jälleen hakkerointiyrityksen kohteena - varo smoothie-kuvia!

Juha Tuppi

Viestipalvelu Snapchat jälleen hakkerointiyrityksen kohteena - varo smoothie-kuvia!
Tuoreimpien tietojen mukaan suositussa Snapchat-viestipalvelussa leviävät smoothie-kuvat ovat osa hakkerointiyritystä.

Wired raportoi eilen tuoreimmasta Snapchat-palveluun kohdistuneesta hakkerointiyrityksestä. Lähteen perusteella käyttäjä voi saada palvelussa ystäviltään viestin, joka sisältää kuvan smoothiesta ja haittasivustolle johtavan linkin. Luonnollisestikaan linkkiä ei missään tapauksessa kannata klikata. Jos näin on jo päässyt käymään, Snapchat-tilin salasana on syytä vaihtaa välittömästi.

Useat käyttäjät ovat kertoneet kokemuksistaan Twitterissä.

Lähteen mukaan Snapchat on tietoinen hakkerointiyrityksestä ja jäljittää paraikaa syyllistä tahoa. Lisäksi se on ottanut käyttöön toimenpiteitä, jotka lukitsevat käyttäjän tilin, mikäli siinä havaitaan jotain normaalista poikkeavaa. Snapchat myös varoittaa luovuttamasta tietoja kolmannen osapuolen palveluille, jotka kysyvät käyttäjän Snapchat-tilin kirjautumistietoja.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic V3 – hinta laskenut -49%

Honor Magic V3
1012 € Gigantti
1146 € Hobby Hall
1290 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1999 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -43%

Honor Magic7 Lite
199 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -38%

OnePlus 13 – hinta laskenut -37%

OnePlus 13
505 € Gigantti
799 € Power
849 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 799 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.