Google ei tehnytkään ostotarjousta WhatsAppistä

Manu Pitkänen

Google ei tehnytkään ostotarjousta WhatsAppistä
Google ei tehnyt ostotarjousta WhatsAppista, totesi hakujätin Android- ja Chrome-toiminnoista vastaava Sundar Pichai. Hänen mukaan päinvastaista väittävät lehtitiedot eivät pidä paikkaansa.

Fortunen mukaan Google olisi tarjonnut 10 miljardia dollaria WhatsAppistä, jonka Facebook kertoi ostaneensa vähän aika sitten 19 miljardilla dollarilla. The Infromationin tietojen mukaan Google teki WhatsAppille puoli vuotta sitten tarjouksen, jossa hakujätti tarjosi riihikuivaa rahaa vastineeksi WhatsAppin myyntineuvotteluihin koskevista tiedoista.

WhatsAppillä on nykyään noin 465 miljoonaa aktiivista käyttäjää. Facebookilla on kova luottamus, että palvelun parissa viestittelee tulevaisuudessa yli miljardi käyttäjää. Viestipalvelu ilmoitti MWC-messuilla, että se kevään aikana WhatsApp mahdollistaa ännipuheluiden soittamisen ja vastaanottamisen.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 10 – hinta laskenut -41%

Google Pixel 10
424 € Gigantti
699 € Proshop
716 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -25%

Google Pixel 10 Pro Fold
1312 € Gigantti
1899 € Verkkokauppa.com
1899 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1740 €

Xiaomi Poco F7 Ultra – hinta laskenut -25%

Xiaomi Poco F7 Ultra
664 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 882 €

Oppo Reno15 FS (5G) – hinta laskenut -23%

Oppo Reno15 FS (5G)
454 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 586 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.