Taiwanilaistieto: Applen uuden järjestelmäpiirin valmistus on jo aloitettu

Manu Pitkänen

Taiwanilaistieto: Applen uuden järjestelmäpiirin valmistus on jo aloitettu
Taiwanilaisen Commercial Timesin (Google Translate) tietojen mukaan TSMC olisi aloittanut Applen mobiililaitteissa käytettävän A8-mikropiirin valmistuksen. Kyseessä on ensimmäinen kerta kun Applen suorittimet valmistetaan TSMC:llä, aiemmin vastuussa on ollut Samsung. Uutista siteerasi AFP.

Commercial Timesin mukaan A8 valmistetaan uudella 20 nanometrin tekniikalla. TSMC kertoi alkuvuonna, että se on aloittanut massatuotannon 20 nanometrin tekniikalla Fab 12:ssa ja Fab 14:ssä. Applen piirit valmistetaan viimeksi mainitussa laitoksessa. Commercia Timesin mukaan suoritinpiirien valmistus aloitettiin tänä vuonna pari kuukautta aikaisemmin kuin kahtena edellisenä vuonna.



Lehden tietojen perusteella A8:ssa olisi neljä suoritinydintä ja neljä grafiikkaydintä. Viime vuoden syksyllä esitelty 64-bittisessä A7:ssä on kaksi suoritinydintä. Jutussa mainitaan lisäksi, että seuraavassa iPhonessa käytettäisiin 4,7-tuumaista näyttöä, jonka resoluutio olisi korkeampi kuin mitä nykyään iPhone-puhelimissa käytetään.

Applen on uskottu esittelevän uudet mobiililaitteet syksyllä, kuten se on parina viime vuotena tehnyt. Ennen syksyn julkaisurumbaa Apple saattaa esitellä uuden Apple TV -medialaitteen. Financial Timesin uutisen mukaan sen julkistus tapahtuisi pian. Kenties uudessa Apple TV:ssä käytettäisiin jo A8:aa?


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -29%

Google Pixel 9 Pro
599 € DNA
1149 € Verkkokauppa.com
1149 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 843 €

Xiaomi Poco F6 Pro – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F6 Pro
559 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.