Samsung voi joutua maistamaan omaa lääkettään: HTC palkkasi Galaxy-brändin tekijän

Manu Pitkänen

Samsung voi joutua maistamaan omaa lääkettään: HTC palkkasi Galaxy-brändin tekijän
HTC on palkannut Samsungin Yhdysvaltojen puhelintoimintojen markkinointipäällikkönä vuosina 2008–2012 toimineen Paul Goldenin. Hän toimii HTC:n hallituksen puheenjohtaja Cher Wangin neuvonantajana.

LinkedIn-sivullaan Golden ottaa itselleen kunnian Samsungin puhelimissa ja tableteissa käytetystä Galaxy-brändin luomisesta. Brändin ja siihen liittyneiden markkinointiponnisteluiden ansiosta Samsungin markkinaosuus Yhdysvaltojen älypuhelinmarkkinoilla moninkertaistui. Goldenin aikana Samsung pyöräytti käyntiin Next Big Thing -kampanjan, jossa pilkattiin Applea ja sen tuotteita jonottavia asiakkaita.

Goldenilla on tällä hetkellä kolmen kuukauden sopimus HTC:n kanssa. Jatkosta päätetään ilmeisesti myöhemmin.



HTC on aiemmin arvioinut, että paremmalla markkinoinnilla se pystyy kaappaamaan menetettyjä asemiaan takaisin.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 50 Pro – hinta laskenut -39%

Motorola Edge 50 Pro
424 € Verkkokauppa.com
699 € Proshop
699 € Power

Alin hinta viikko sitten: 694 €

Oppo A60 – hinta laskenut -31%

Oppo A60
89 € Power
129 € Elisa
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Samsung Galaxy A05s – hinta laskenut -30%

Samsung Galaxy A05s
69 € Gigantti
69 € DNA
99 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Motorola Moto G24 Power – hinta laskenut -28%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.