Bitcoin-lompakot tekevät paluuta App Storeen

Manu Pitkänen

Bitcoin-lompakot tekevät paluuta App Storeen
Apple ei ole ollut järin hyvässä huudossa bitcoin-yhteisön keskuudessa, koska App Storen politiikka virtuaalivaluuttaohjelmia kohtaan on ollut erittäin konservatiivinen ja paikoin epäjohdonmukainen. WWDC:n yhteydessä yhtiö kuitenkin selvensi sovelluskauppansa linjausta ja antoi siunauksen tiettyjen virtuaalivaluuttasovellusten jakelulle App Storessa.

Coin Pocket on ensimmäinen bitcoin-siirtoja tukeva sovellus, joka hyväksyttiin App Storeen ehtomuutoksen jälkeen. Erillisen sovelluksen lisäksi avoimen lähdekoodin hankkeena kehitetty Coin Pocket toimii selaimissa.

Isompi poru Applen politiikasta nousi helmikuussa, jolloin yhtiö poisti Blockchainin bitcoin-lompakon App Storesta. Apple oli jo kerran poistanut ohjelman sovelluskaupasta, mutta hyväksyi sen myöhemmin uudelleen.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 Pro – hinta laskenut -43%

Honor 200 Pro
349 € Telia
609 € Verkkokauppa.com
799 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 609 €

Samsung Galaxy A15 (4G) – hinta laskenut -40%

Samsung Galaxy A15 (4G)
296 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 495 €

Oppo A60 – hinta laskenut -35%

Oppo A60
135 € Hobby Hall
208 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 207 €

Google Pixel 9 Pro Fold – hinta laskenut -33%

Google Pixel 9 Pro Fold
1199 € Gigantti
1789 € Elisa
1989 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1789 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.