Samsung sijoittaa 500 mobiilikehittäjää uusiin tehtäviin

Manu Pitkänen

Samsung sijoittaa 500 mobiilikehittäjää uusiin tehtäviin
Samsung aikoo siirtää 500 mobiiliyksikössä työskentelevää ohjelmistokehittääjää muihin toimintoihinsa. Korealaisyhtiön mukaan se haluaa parantaa ohjelmistokehityskyvykkyyttään laaja-alaisesti ja lisätä panostuksia Internet of Things -segmenttiin sekä parantaa laitteiden synergiaa Tizen-alustan kanssa.

Vaikka muutoksella parannettaisiinkin muiden laitteiden toimivuutta Tizen-alustan kanssa, niin Wall Street Journalin mukaan samalla Tizenin kehityksestä menetetään voimavaroja. Samsung ei ole vielä tuonut ainuttakaan Tizen-pohjaista puhelinta markkinoille, mutta käyttöjärjestelmää on käytetty muutamissa muissa laitteissa (älykellot ja kamera). Nykytiedon mukaan ensimmäinen Tizen-puhelin, Samsung Z, tulisi myyntiin Intiassa marraskuussa.

Ohjelmistokehittäjien siirto voi merkitä sitä, että Samsung aikoo jatkossakin käyttää Googlen tarjoamaa Androidia puhelimissaan ja jättää Tizenin puhelimissa toissijaiseen rooliin.








Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Xiaomi 14 – hinta laskenut -19%

Xiaomi 14
630 € Hobby Hall
732 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 777 €

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -18%

Realme 12 Pro – hinta laskenut -16%

Realme 12 Pro
402 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 481 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.