HTC julkaisee lokakuussa omalaatuisen putkilokameran

Matti Robinson

HTC julkaisee lokakuussa omalaatuisen putkilokameran
HTC järjestää kameratilaisuuden lokakuussa ja on nyt julkaissut videon (alimmaisena) tulevasta laitteesta – tai tulevalla laitteella otetun videon. Luonnollisesti speksejä tai muuta tarkkaa tietoa laitteesta ei ole vielä tarjolla, mutta laitteesta on vuotanut jo kuvia.

Kuvissa on periskooppia muistuttava kamera, jota on ilmeisen helppo pitää kädessä tai kiinnittää. Toisessa kuvassa periskoopin "niskassa" on musta läiskä, joka voi olla esimerkiksi virta tai REC-painike.

On epäselvää onko kyseessä älypuhelimen lisälaite vai esimerkiksi suora haastaja videokamera GoProlle. Videosta selviää kuitenkin, että GoPron kaltaisia ominaisuuksia, kuten hidastuskuvaus ja vedenkestävyys, löytyy. Kameroiden käyttökohteet vaikuttavat olevan hyvin samankaltaisia, joten kilpailua eittämättä syntyy.

HTC:n tuleva kamera on nimeltään RECamera ja se esitellään lokakuun 8. päivä New Yorkissa. Jäämme seuraamaan tilannetta.









Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 – hinta laskenut -44%

Google Pixel 9
399 € DNA
497 € Gigantti
759 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 709 €

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -38%

Motorola Edge 70
499 € Gigantti
499 € Power
499 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 799 €

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G05
99 € Power
152 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.