Angry Birdsin tekijöitä aiotaan irtisanoa: Rovion menestys katkeamassa kuin kanan lento?

Manu Pitkänen

Angry Birdsin tekijöitä aiotaan irtisanoa: Rovion menestys katkeamassa kuin kanan lento?
Viihdemaailman uudeksi Disneyksi tähdännyt suomalainen peliyhtiö Rovio aloittaa yt-neuvottelut, joissa yhtiön työntekijämäärää vähennetään korkeintaan 130 henkilöllä.

Rovio nousi raketinlailla kuumaksi puheenaiheeksi suomalaisessa ja kansainvälisessäkin mediassa läpimurron tehneellä Angry Birds -peleillään. Yhtiö hyödynsi mobiilipelin ympärille muodostunutta hypeä tarjoamalla kuluttajille erinäisiä oheistuotteita. Vihaisia lintuihin törmäsi kauppojen lelu-, karkki- ja limsahyllyillä. Rovio rakennutti myös Angry Birds -aiheisia teemapuistoja sekä teki lintuihin ja possuihin perustuvan piirrosanimaatiosarjan.

Angry Birdsin vetovoima on kuitenkin alkanut hiipua ja mobiilipelikenttää hallitsevat uudet nimet, kuten Kingin Saga-pelit ja suomalaisen Supercellin Hay Day- ja Clash of Clans -pelit.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -30%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.