LG:n rauta on kuumana: Myi ennätyksellisen paljon älypuhelimia

Manu Pitkänen

LG:n rauta on kuumana: Myi ennätyksellisen paljon älypuhelimia
Vaikka Samsungin puhelinmyynti on tökkinyt jo kohta vuoden ajan, pyyhkii Etelä-Korean toisella elektroniikkajätillä hyvin: LG onnistui kasvattamaan puhelimiensa kappalemääräistä myyntiä 39 prosentilla 16,8 miljoonaan kappaleeseen, joka on samalla yhtiön uusi ennätys. Heinä-syyskuu oli liikevaihdolla ja -voitolla mitattuna LG:n puhelinyksikön paras kvartaali viiteen vuoteen.

Puhelinyksikön voimakas kasvu näkyi myös koko yhtiön tuloksessa: liikevoitto kaksinkertaistui vuoden takaiseen verrattuna, kun tappiolla kyntänyt puhelinmyynti teki nyt tiliä 125 miljoonaa euroa.

On vaikea sanoa mitään yhtä syytä LG:n hyvälle vauhdille. Yhtiön G3-lippulaiva on saanut paljon positiivista palautetta ja ilmeisesti kuluttajat ovat löytäneet alemman hintaluokan G- ja L-sarjalaiset kauppojen hyllyt täyttävien Galaxyjen joukosta. LG uskoo sen aseman puhelinmarkkinoilla vankistuvan kilpailun kovenemisesta huolimatta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -44%

Xiaomi 17T Pro – hinta laskenut -21%

Samsung Galaxy Z Flip7 FE – hinta laskenut -19%

Samsung Galaxy Z Flip7 FE
725 € Hobby Hall
869 € Proshop
1047 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 893 €

Xiaomi 17 – hinta laskenut -12%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.