"Banaanipuhelimen" uusi tuleminen

Manu Pitkänen

Banaanipuhelimen uusi tuleminen
LG on varsin suoranaisesti paljastanut aikeensa esitellä ensi viikolla CES-messuilla viime vuonna markkinoille saapuneen kaarevan G Flex -puhelimen seuraajan, G Flex 2:n. Uuden banaaniluurin teaser-julisteita on nimittäin jo asennettu Las Vegasiin CES-messujen pitopaikalle.

G Flexin näyttöä sekä koko puhelimen runkoa on kaarevoitettu vaaka-akselin suhteen, minkä vuoksi se on saanut lempinimen "banaanipuhelin". Teknisesti LG:n malli poikkeaa kuitenkin huomattavasti aidosta ja oikeasta banaanipuhelimesta, eli Nokian ysäriklassikko 8110:sta.

Tällä haavaa G Flex 2:n teknisistä ominaisuuksista ei ole vielä tarjolla kovin kattavaa kuvaa, mutta oletettavasti sen sisuksista löytyy Qualcommin tehokas järjestelmäpiiri. Kenties 64-bittinen Snapdragon 810. Jää siis nähtäväksi mitä muita erikoisuuksia uuteen G Flexiin on keksitty kuin kaareva näyttö, alkuperäisessä mallissahan käytettiin jo itsestään korjaantuvaa takakuorta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -30%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Nothing Phone (2a) – hinta laskenut -27%

Nothing Phone (2a)
261 € CDON
359 € Proshop
360 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 359 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.