Android saa uuden haastajan älykelloissa: WebOS

Manu Pitkänen

Android saa uuden haastajan älykelloissa: WebOS
Korealaiset eivät anna Googlen valloittaa älykelloja ilman taistelua: Samsung haluaa käyttää älykelloissa Tizenia, kun taas LG:n suunnitelmissa on jo älytelevisioissa käytettävän webOS:n laajentaminen älykelloihin.

LG esitteli webOS:ää käyttävää älykelloa Audin kanssa CES-messuilla, mutta aivan lähiaikoina sellaista ei voi kuitenkaan itselleensä ostaa. Wall Street Journalin haastattelemien lähteiden mukaan korealaisyhtiön nykyisenä suunnitelmana on tuoda webOS-älykello markkinoille ensi vuonna. Lähteiden mukaan LG:n haluaa pitää päätäntävallan niissä laitteissa missä se vain suinkin voi, käytännössä se tarkoittaa omaa käyttöjärjestelmää.

Viime vuonna LG julkaisi kaksi älykelloa, jotka molemmat käyttävät Googlen Androdi Wear -käyttöjärjestelmää. On vielä mahdotonta sanoa, aikooko LG hylätä Android Wearin kokonaan, mutta Googlen alusta voidaan hyvinkin alistaa varasuunnitelmaksi jos webOS ala menestyä.

Alla on Android Centralin video CES-messuilla nähdystä webOS-älykellon prototyypistä.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nokia C32 – hinta laskenut -42%

Nokia C32
59 € Gigantti
101 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 101 €

Realme Note 60 – hinta laskenut -41%

Realme Note 60
88 € Hobby Hall
148 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 148 €

Oppo Reno 12 Pro – hinta laskenut -36%

Oppo Reno 12 Pro
385 € CDON
583 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 606 €

Xiaomi Redmi 14C (4G) – hinta laskenut -36%

Xiaomi Redmi 14C (4G)
105 € Hobby Hall
118 € Proshop
162 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 163 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.