Project Tangon kehitys jatkuu uudessa paikassa

Manu Pitkänen

Googlen kunnianhimoinen puhelinhanke löysi uuden kodin
3D-kamerateknologiaa hyödyntäneitä Project Tango -laitteita kehittänyt ryhmä on siirtynyt uuteen organisaatiorakenteeseen Googlen sisällä. Tähän asti projektia on työstetty niin sanotussa ATAP-divisioonassa, mutta hankkeen uutta kotia ei paljastettu julkisuuteen.

Aikaisemmin tänä vuonna Google kertoi myös Google Glassin kehitystyön siirtyneen Google X -laboratoriosta uuteen paikkaan. Glassin tapauksessa se tarkoitti nykyisen laitteen hylkäämistä ja uuden version kehitystyön alkamista Tony Fadellin alaisuudessa.

Project Tangon tilannepäivityksessä kerrotaan teknologian kehityksen jatkuvan. Se ei vielä tarkoita, että teknologiaa aiottaisiin käyttää puhelimissa tai tableteissa, kuten tähän asti on tehty. Voihan olla, että Googlen ajatuksena on yhdistää Google Glass ja Project Tango luodakseen Microsoftin HoloLensiä muistuttavan laitteen.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G85 – hinta laskenut -43%

Motorola Moto G85
199 € Elisa
349 € Power

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A16 (5G)
109 € Mobiilipiste.fi
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Telia
119 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Edge 60 Pro – hinta laskenut -32%

Motorola Edge 60 Pro
439 € Gigantti
439 € Power
649 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 649 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.