Älypuhelimet saavat uudet muistipiirit: SK Hynix aloitti LPDDR4-piirien tuotannon

Manu Pitkänen

Älypuhelimet saavat uudet muistipiirit: SK Hynix aloitti LPDDR4-piirien tuotannon
Muistivalmistaja SK Hynix on ilmoittanut aloittaneensa uuden sukupolven LPDDR4-muistipiirien massatuotannon. Tuotannossa olevat piirit ovat kapasiteetiltaan 8 gigabittiä (1 GB) ja niitä käytetään tulevassa high-end-älypuhelimessa.

SK Hynix esitteli tuotantoon edenneet muistipiirin jo reilu vuosi sitten. Samoihin aikoihin vastaavan muistipiirin esitteli myös Samsung, joka kertoi piirin etenemisestä massatuotantoon viime jouluna.

LPDDR4 muistit ovat nopeampia ja kuluttavat vähemmän virtaa kuin nykyisissä älypuhelimissa käytettävät LPDDR3-muistit. Tähän mennessä LPDDR4-muistia käyttäviä puhelimia on nähty Xiaomilta (Mi Note Pro) ja LG:ltä (G Flex 2). Lisää LPDDR4:ää käyttäviä puhelimia tullaan näkemään todennäköisesti myöhemmin keväällä vielä lisää. Qualcommin uusi Snapdragon 810 -järjestelmäpiiri sisältää tuen LPDDR4:lle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.