Venäjä kiinnostui Jollasta – haluaa Sailfishistä maan virallisen käyttöjärjestelmän?

Manu Pitkänen

Venäjä kiinnostui Jollasta – haluaa Sailfishistä maan virallisen käyttöjärjestelmän?
Venäjä on päättänyt luoda oman mobiilikäyttöjärjestelmän päästäkseen irti Yhdysvaltojen itärannikon ohjelmistoteollisuuden ikeestä. Uuden käyttöjärjestelmän luominen puhtaalta pöydältä on kuitenkin kenelle tahansa mittava urakka, joten Venäjällä on otettu yhteyttä omaa ohjelmistoalustaa kehittäviin yrityksiin.

Kutsun keskustelupöytiin on saanut ainakin suomalainen Jolla, joka on kehittänyt omaa älypuhelinta varten Sailfish-käyttöjärjestelmän. Samassa pöydässä Jollan hallituksen puheenjohtaja Antti Saarnion kanssa on istunut Venäjän viestintäministeri Nikolai Nikiforov ja IT-asiantuntijoita. Tapaamisesta raportoineen RBC:n mukaan Venäjä haluaa laskea ulkomaisten mobiilikäyttöjärjestelmien markkinaosuuden seuraavan 10 vuoden aikana 95 prosentista alle 50 prosenttiin.

Tämä ei ole ensimmäinen kerta kun Venäjällä on kiinnostuttu entisten "nokialaisten" osaamisesta. Esimerkiksi venäläisen Yota Devicesin YotaPhone-puhelimien suunnittelussa on käytetty Nokian entisten työntekijöiden kykyjä.



Käyttöjärjestelmähankkeen toivotaan keräävän kiinnostusta myös muiden BRICS-maiden (Brasilia, Venäjä, Intia, Kiina ja Etelä-Afrikka) joukosta. Esimerkiksi Kiina on jo pistänyt merkille Androidinn suuren markkinaosuuden maassa. Kiina ja Intia ovat puhelimen käyttäjien määrällä mitattuna niin suuria markkinoita, ettei olisi välttämättä lainkaan hullumpi projekti kehittää niihin oma käyttöjärjestelmä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -41%

Honor Magic7 Lite
169 € Power
199 € DNA
276 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 287 €

Honor Magic V3 – hinta laskenut -38%

Honor Magic V3
799 € DNA
1290 € Power
1299 € Prisma Verkkokauppa

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Samsung Galaxy S25+ – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S25+
599 € DNA
899 € Proshop
929 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 899 €

OnePlus 13 – hinta laskenut -33%

OnePlus 13
399 € DNA
599 € Gigantti
799 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.