Vertun tuleva luksuspuhelin kävi suorituskykytestissä

Matti Robinson

Vertun tuleva luksuspuhelin kävi suorituskykytestissä
Aiemmin Nokian omistama luksuspuhelinvalmistaja Vertu on tuomassa markkinoille uutta huippuarvokasta luksuslaitetta. Nykyisin brittiomistuksessa oleva yhtiö varmistaa, että sen ylelliset puhelimet ovat myös tekniikan osalta huippuluokkaa.

Vertu V06 on käynyt läpi GeekBenchin testisovelluksen ja siitä selviää, että luksuspuhelimessa on nykyistä huippurautaa. Järjestelmäpiirinä on mm. HTC One M9:stä löytyvä Snapdragon 810 (MSM8994) ja RAM-muistia on peräti neljä gigatavua.

Vaikka Snapdragon 810 ei ole ehkä tämän vuoden kuumimpia mobiilipiirejä – paitsi lämpötilan osalta – niin se on oiva ratkaisu yhtiölle, joka aiemmin ei panostanut juurikaan laitteiston suorituskykyyn. Puhelimessa pyörii Android 5.1.1, joka on todennäköisesti vahvasti Vertun kustomoima.

Toistaiseksi ei ole kuitenkaan paljastunut millaisista ylellisistä materiaaleista V06 koostuu, mutta kuvitella voi, että ilman tuhansien eurojen panostusta sitä ei saa ostettua. Kenties laitteessa on titaania ja nahkaa, kuten oheisen kuvan Vertu Asterissa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor X5c Plus – hinta laskenut -20%

Honor X5c Plus
79 € Gigantti
79 € Power
79 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ – hinta laskenut -20%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
400 € Hobby Hall
549 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -19%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro – hinta laskenut -18%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro
260 € Hobby Hall
369 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.