Android Pay lähti tänään jakeluun

Matti Robinson

Android Pay lähti tänään jakeluun
Mobiilimaksamisen yleistäminen on laitevalmistajien ja alustajättien yks tulevaisuuden suurimmista tavoitteista. Applen ja Samsungin omien mobiilimaksujärjestelmien lisäksi Google pyrkii tuomaan maailman suosituimmalle mobiilialustalle oman maksujärjestelmänsä.

Android Pay on nyt myös vihdoin valmis parrasvaloihin ja levitys on aloitettu Yhdysvalloissa. Google kertoo virallisessa Android-blogissa, että yli miljoona yhdysvaltalaiskauppaa tukee Android Paytä.

Mobiilimaksaminen Androidissa vaatii NFC:llä varustetun laitteen, jossa on Android 4.4 KitKat tai uudempi käyttöjärjestelmäversio. Applesta poiketen käyttämiseen ei siis vaadita sormenjälkilukijaa, joka myös tarkoittaa, että maksujärjestelmä ei ole aivan yhtä turvallinen. Huomioitavaa kuitenkin on, että se päihittää turvallisuudessa helposti perinteiset metodit, kuten fyysiset luottokortit.

Google ei ole kertonut milloin palvelun rantautuminen Eurooppaan mahdollisesti tapahtuu.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Flip8 – hinta laskenut -34%

Samsung Galaxy Z Flip8
853 € Hobby Hall
999 € Elisa
1290 € Samsung

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Realme 16 Pro – hinta laskenut -33%

Realme 16 Pro
299 € Power
299 € DNA
449 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 449 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -32%

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10 Pro XL
899 € Elisa
959 € Proshop
1223 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1222 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.