Apple oppi iOS 8:n virheistä – käyttäjät päivittävät nyt ahkerammin

Manu Pitkänen

Apple oppi iOS 8:n virheistä – käyttäjät päivittävät nyt ahkerammin
Androidin ja iOS:n käyttötilastot ovat taas päivittyneet. Luvut kertovat vanhaa tuttua tarinaa kuinka iOS-käyttäjät siirtyvät nopeasti uuteen käyttöjärjestelmäversioon, kun taas Android-puolella siirtymät ovat hitaampia.

Applen tilastoinnin mukaan 66 prosenttia aktiivisista iOS-käyttäjistä on päivittänyt laitteensa iOS 9:ään. Neljänneksellä käyttäjistä on asennettuna iOS 8 ja yhdeksällä prosentilla on käytössä vanhempi iOS-versio. Viime vuonna iOS 8 kärsi normaalia hitaammasta päivitysnopeudesta, minkä arveltiin johtuvan päivityksen tarvitsemasta poikkeuksellisen suuresta tallennustilasta. iOS 9:ssä tallennustilan tarvetta on vähennetty ja tilastojen perusteella se onkin käyttöönottossa toista kuukautta edellä iOS 8:aa (viime vuoden tilanteeseen nähden; iOS 8:n osuus nousi 64 prosenttiin 23. joulukuuta).

Lokakuun alussa Nexus-laitteille saapunut Android 6.0 Marshmallow on sen sijaan saavuttanut kuukaudessa noin 0,3 prosentin osuuden Android-laitekannasta. Seuraavaksi uusinta Android Lollipopia (5.0 ja 5.1) käyttää noin neljännes laitteista. Kaikkein yleisin käytössä oleva Android-versio on KitKat 37,8 prosentin osuudella.



Tilastoja lukiessa täytyy tietysti muistaa, että iOS:n tapauksessa laitteet sijoittuvat uusina kaikkein kalliimpaan hintaryhmään, kun taas Androidin tapauksessa kohdeyleisö on paljon laajempi. Kaikkien valmistajien asiakaslupauksiin ei kuulu halvimpien laitteiden pitäminen ajantasalla.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -40%

Honor 600 (5G) – hinta laskenut -40%

Honor 600 (5G)
299 € DNA
499 € Verkkokauppa.com
499 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -12%

Motorola Edge 70
437 € Gigantti
499 € Power
499 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Motorola Moto G67 – hinta laskenut -12%

Motorola Moto G67
219 € Gigantti
249 € Power
249 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.