Samsung aloitti bioprosessorin tuotannon – älykellot oppivat mittaamaan kehoasi yksityiskohtaisesti

Manu Pitkänen

Samsung aloitti bioprosessorin tuotannon – älykellot oppivat mittaamaan kehoasi yksityiskohtaisesti
Samsung kertoo aloittaneensa uuden "bioprosessorin" massatuotannon. Piiri on tarkoitettu käytettäväksi muun muassa älykelloihin, aktiivisuusrannekkeisiin ja "mittauslaastareihin". Laitevalmistajilta piiriä käyttäviä tuotteita pitäisi tulla myyntiin ensi vuoden alkupuoliskon aikana.

Uusi bioprosessori osaa käsitellä kehon rasvaisuuteen, lihasmassaan, pulssiin, ihon lämpötilaan ja stressiin (hikoilu) liittyvää tietoa. Erilaisista quantified self -laitteista on siis tulossa paljon monikäyttöisempiä ja monipuolisempia kuin aikaisemmin. Apple Watch on näin ollen saamassa aiempaa kovempaa kilpailijoita – ja kuka tietää vaikka Apple itsekin päätyisi käyttämään Samsungin bioprosessoria seuraavassa Apple Watchissa.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € Gigantti
99 € Power
124 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Google Pixel 9 – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9
399 € DNA
589 € Elisa
789 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Google Pixel 9 Pro XL – hinta laskenut -17%

Google Pixel 9 Pro XL
599 € DNA
726 € Hobby Hall
949 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 725 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.