Apple ei aio enää tehdä rahaa mainoksilla

Manu Pitkänen

Apple ei aio enää tehdä rahaa mainoksilla
Apple on päättänyt heittää pyyhkeen kehään mobiilimainosmyynnin osalta, kertoo BuzzFeed News. Yhtiö ei enää aio myydä aktiivisesti iAd-mainospaikkoja.

Applen iAd-mainosverkko ei ole kuitenkaan häviämässä mihinkään, vaan yhtiö aikoo muuttaa mainosmyyntinsä täysin automatisoiduksi, jolloin mainospaikkoja tarjoavat julkaisijat pääsevät kontrolloimaan paremmin mainosmyyntiään. Samalla Apple luopuu perimästään 30 prosentin osuudesta, eli mainospaikkojen tarjoajat saavat mainosmyynnin kokonaisuudessaan itselleen.

BuzzFeedille puhuneiden lähteiden mukaan motiivi mainosmyyntitiimin lopettamiselle oli yksinkertaisesti se, että Apple ei ole kovin hyvin mainosbisneksessä eikä se pysty siten kilpailemaan esimerkiksi Facebookia tai Googlea vastaan. Kun Apple ei toimi enää mainosmyynnissä välikätenä, voi mainosverkon kiinnostavuus lisääntyä. Hyvä porkkana lienee myös mainosmyynnin liikevaihdon ohjautuminen kokonaisuudessaan mainosten esittäjille.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G85 – hinta laskenut -43%

Motorola Moto G85
199 € Elisa
349 € Power

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A16 (5G)
109 € Mobiilipiste.fi
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Telia
119 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Edge 60 Pro – hinta laskenut -32%

Motorola Edge 60 Pro
439 € Gigantti
439 € Power
649 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 649 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.