Huawein tämän vuoden lippulaivan erikoisuus kamerassa

Matti Robinson

Huawein tämän vuoden lippulaivan erikoisuus kamerassa
Huawein lippulaivamallisto uudistuu tänä vuonna P9-älypuhelimella. Metallirunkoisen P8:n seuraajan tiedot ovat vielä hyvin vähäisiä, mutta vaikuttaa, että laite saapuu jälleen monena eri versiona.

VentureBeatin Evan Blassin, joka tunnetaan paremmin kenties Twitter-vuotaja @evleaksinä, mukaan Huawei P9 saapuu edeltäjänsä tavoin normaalina, kevyempänä ja halvempana lite-versiona, suurempana max-versiona sekä paremmilla spekseillä varustettuna premium-versiona.

Premium-versiosta erikoisen tekee suurempi ja parempi näyttö, mutta erityisesti Honor 6 Plus -mallin (kuvassa) tapainen tuplakamera, jossa kaksi 12 megapikselin kameraa yhdistyvät ja mahdollistavat esimerkiksi tarkennuksen jälkikäteen. Kameraa avustaa kaksoissalama.

VentureBeatin tietojen mukaan yksikään Huawein (omista) älypuhelinmalleista ei saa QHD-näyttöä tänä vuonna, joten P9 tulee käyttämään edeltäjänsä tavoin Full HD -paneelia.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
119 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.