Windows 10 -päivityksen jakelu Lumioille viivästyy taas

Manu Pitkänen

Windows 10 -päivityksen jakelu Lumioille viivästyy taas
Microsoft ei aloita Windows 10 Mobile -päivityksen jakelua vanhoille Lumia-puhelimille vielä tammikuussa, vaan aikataulua on päätetty joustaa helmikuun puolelle. Alkuperäinen suunnitelma oli julkaista päivitys jo vuoden 2015 lopulla, mutta startti päätettiin siirtää tammikuulle.

Syy viivästykselle on yksinkertaisesti se, että Microsoft ei koe Windows 10 Mobilen olevan julkaisukunnossa. Päivityksen jakelu aloitetaan Microsoftin yhteistyökumppaneille lähetetyn sähköpostin mukaan aikaisintaan helmikuun puolivälissä.

Windows 10 Mobile esiteltiin julkisuudelle melko tarkkaan vuosi sitten, joten kehityskaari esittelystä julkaisuun on kestänyt melko kauan. Microsoft on kerännyt käyttäjäpalautetta avoimen beta-testin muodossa alusta asti, joten ohjelmiston kuvittelisi olevan tässä vaiheessa tarkkaan testattu erilaisilla kokoonpanoilla.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Flip8 – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy Z Flip8
861 € Hobby Hall
1290 € Samsung
1369 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Realme 16 Pro – hinta laskenut -33%

Realme 16 Pro
299 € Power
299 € DNA
449 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 449 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -32%

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10 Pro XL
899 € Elisa
959 € Proshop
1223 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1222 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.