Microsoft ostamassa huippusuositun näppäimistösovelluksen

Manu Pitkänen

Microsoft ostamassa huippusuositun näppäimistösovelluksen
Microsoft on ostamassa suositun SwiftKey-näppäimistösovelluksen, kertoo Financial Times. Yrityskaupan arvoksi kerrotaan 250 miljoonaa dollaria.

Tämän vuoden alussa Microsoft kertoi kehittävänsä Windows Phone -puhelimista tutusta Word Flow -näppäimistöstä iOS- ja Android-versiota, joiden saattaa haluta täydentää SwiftKeyn osaamisella. Microsoft on aiemminkin täydentänyt tarjoamiaan palveluita start up -yrityskauppojen kautta, mistä esimerkkeinä Acompli-sähköpostisovellus ja Sunrise-kalenteriohjelma.

SwiftKeyssä Microsoftia saattaa kiinnostaa myös kokeellisempi SwiftKey Neural -sovellus, jossa hyödynnetään neuroverkon oppimiskykyä kirjoitettavien sanojen ennustamiseen.

Päivitys. Microsoft on vahvistanut kaupan.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ – hinta laskenut -20%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
400 € Hobby Hall
549 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Honor X5c Plus – hinta laskenut -20%

Honor X5c Plus
79 € Gigantti
79 € Power
79 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -19%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro – hinta laskenut -18%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro
260 € Hobby Hall
369 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.