YouTube aikoo haastaa Periscopen

Manu Pitkänen

YouTube aikoo haastaa Periscopen
Jo unohduksiin painunut Meerkat-sovellus aloitti nykyisen live-lähetysten villityksen mobiilissa, mitä sittemmin esimerkiksi Twitterin Periscope on päässyt tehokkaasti hyödyntämään. YouTube pitää live-lähetyksiä siinä määrin mielenkiintoisena osa-alueena, että sekin on päättänyt lähteä mukaan kisaan

VentureBeatin tietojen mukaan Google kehittäisi parhaillaan YouTube Connect -nimistä sovellusta Androidille ja iOS:lle, jonka avulla voisi helposti käynnistää live-lähetyksiä oman kanavan seuraajien katsottavaksi. Toiminnallisesti kyse on Periscopen ja Facebook Liven kaltaisesta palvelusta, mutta koska YouTubella on jo erityisen vahva asema esimerkiksi vlogeissa, on sillä myös hyvät edellytykset menestyä kilpailijoita paremmin live-videoissakin.

YouTube Connectin on ajatus toimia erillisenä kuvaussovelluksena, eli se toimisi irrallaan videoiden katseluun tarkoitetusta YouTube-sovelluksesta. Palvelun julkaisuaikataulusta ei ole vielä tarkkaa tietoa, mutta siitä voidaan kuulla esimerkiksi Google I/O -kehittäjätapahtumassa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Flip8 – hinta laskenut -34%

Samsung Galaxy Z Flip8
853 € Hobby Hall
999 € Elisa
1290 € Samsung

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Realme 16 Pro – hinta laskenut -33%

Realme 16 Pro
299 € Power
299 € DNA
449 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 449 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -32%

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10 Pro XL
899 € Elisa
959 € Proshop
1223 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1222 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.