Samsung pääsi taas nousukantaan kiinni – Galaxy S7 on ollut menestys?

Manu Pitkänen

Samsung pääsi taas nousukantaan kiinni – Galaxy S7 on ollut menestys?
Samsung odottaa yhtiön alkuvuoden sujuneen paremmin kuin markkinoilla on odotettu. Tammi-maaliskuun ohjeistuksen mukaan Samsungin liikevaihdon odotetaan olevan 48–50 biljoonaa wonia (36–38 miljardia euroa) ja liiketuloksen 6,5–6,7 biljoonaa wonia (4,9–5,1 miljardia euroa).

Koska kyse on tässä vaiheessa vielä pelkkä ohjeistus, eikä siis varsinainen tulosjulkistus, ei Samsung kertonut sen tarkemmin miten sen eri yksiköiden tuloksentekokyky on kehittynyt. Markkinoilla seurataan erityisesti Samsungin älypuhelinliiketoiminnan kehityssuuntaa, sillä se on heilutellut yhtiön lukuja viimeisen viiden vuoden aikana kaikista eniten.

Julkaistujen lukujen perusteella on syytä olettaa maaliskuun alussa julkaistun Galaxy S7:n ja Galaxy S7 edgen myynnin sujuneen hyvin. Markkinoilla odotetaan puhelimien mahdollistavan Samsungin älypuhelindivisioonalle vuositasolla ensimmäisen liikevoiton parannuksen kolmeen vuoteen.

Samsung julkaisee tuloksensa huhtikuun lopulla.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -29%

Samsung Galaxy Z Fold6
1495 € CDON
1553 € Hobby Hall
2099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 2099 €

Motorola Edge 50 – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 50
292 € CDON
393 € Hobby Hall
594 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 389 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G15
55 € CDON
70 € Tekniikkaosat
99 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 69 €

Motorola Moto G55 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G55
150 € Lenovo
184 € CDON
229 € Clas Ohlson

Alin hinta viikko sitten: 192 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.