Tutkimusyhtiö Counterpoint Researchin lukujen mukaan Samsung myi enemmän älypuhelimia kuin markkinoita tavallisesti hallitseva Apple. Sama trendi on näkynyt maailmanlaajuisesti. Applen neljännesraportissa kerrottiin heikentyneestä myynnistä, kun taas Samsung juhli Galaxy S7:n onnistunutta julkaisua ja noussutta myyntiä.
Counterpointin mukaan Samsung on myynyt 25 prosenttia enemmän Galaxy S7 -älypuhelimia kuin sen edeltäjää.
Samsungin osuus Yhdysvaltain älypuhelinmarkkinoista oli 28,8% ja Apple pääsi vain noin 23 prosenttiin. Applen uusi edullisempi iPhone SE ei ole onnistunut korvaamaan heikentynyttä lippulaivamallin myyntiä ja vastaamaan uuden Galaxy-lippulaivan haasteeseen.
Yllättävää on myös, että LG on hiipinyt kovin lähelle Applea. 17,1 prosentin osuudella LG on yhtä lähellä Applea kuin Apple Samsungia, eikä mukana ole edes yhtiön uuden G5-lippulaivan uusia myyntilukuja.
Samankaltainen trendi jatkunee läpi kesän, mutta loppusyksystä tilanne voi hyvin muuttua, kun Apple todennäköisesti julkaisee iPhone 7 -mallin.
Kommentoi artikkelia