Hakkeri kokeili: Androidin käyttö onnistuu iPhonellakin

Manu Pitkänen

Hakkeri kokeili: Androidin käyttö onnistuu iPhonellakin
Tendigin teknologiajohtaja Nick Lee tykkää kokeilla uusia asioita ja kokeilla käyttöjärjestelmiä laitteistoissa, joissa niiden ei ole tarkoitettu edes toimivan. Lee kokeili aiemmin Windows 95:n käyttöä Apple Watchissa ja nyt hän esitteli miten Androidia voi käyttää iPhonella.

Todellisuudessa Lee ei asentanut Androidia iPhoneen ja käyttänyt sitä "natiivisti", vaan hän rakensi pienen Android-kehitysalustan, jonka hän liitti iPhoneen. Tendigin sovelluksen kautta hän sitten käytti laitteistoalustalla pyörivää Androidia. iPhone ei siis suorita Androidia, vaan tarjoaa lähinnä näytön ja kosketussensorin rakennetulle ulkoiselle laitteistolle.

Kyseessä on kuitenkin ihan hauskan näköinen projekti, kuten alla olevasta videosta näkee.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 600 Lite (5G) – hinta laskenut -43%

Motorola Moto G35 – hinta laskenut -21%

Motorola Moto G35
142 € Hobby Hall
179 € Clas Ohlson
219 € Power

Alin hinta viikko sitten: 179 €

Samsung Galaxy S26 Ultra – hinta laskenut -18%

Xiaomi Redmi Note 14 (4G) – hinta laskenut -12%

Xiaomi Redmi Note 14 (4G)
167 € Hobby Hall
249 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 190 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.