Tinder ja Spotify menivät kimppaan

Manu Pitkänen

Tinder ja Spotify menivät kimppaan
Tinder ja Spotify ovat aloittaneet yhteistyön, jonka myötä Tinder-profiileiden kautta on mahdollista nähdä tieto yhteisestä lempimusiikista. Profiilitekstin alta löytyvät linkit ohjaavat luonnollisesti Spotifyihin.

Musiikki yhdistää ihmisiä ja on näppärä keskustelunaihe, joten yhteisen musiikkikiinnostuksen ilmoittamisella Tinder yrittänee ohjata samanhenkisiä ihmisiä toistensa matcheiksi. Samalla matchien välinen keskustelukin voi olla aktiivisempaa. Spotifyn näkökulmasta tavoitellut hyödyt ovat ilmeisiä: mitä enemmän ihmisiä ohjataan eri palveluista Spotifyihin, sitä suurempi potentiaali sillä on saada itselleen uusia käyttäjiä.

Uusi ominaisuus ei ole varsinaisesti täysin uusi ajatus, sillä esimerkiksi Tastebuds.fm-deittipalvelun seuranhaku perustuu juuri eri lähteistä kerättyyn tietoon käyttäjien lempimusiikista.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -28%

Google Pixel 9 Pro
599 € DNA
960 € CDON
1149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 835 €

Honor X5 Plus – hinta laskenut -23%

Honor X5 Plus
99 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Honor 400 Lite – hinta laskenut -22%

Honor 400 Lite
179 € DNA
235 € Hobby Hall
248 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Xiaomi Redmi 15C (4G) – hinta laskenut -20%

Xiaomi Redmi 15C (4G)
103 € Hobby Hall
130 € Proshop
140 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.