Panasonic aikoo aloittaa taipuvien akkujen massatuotannon

Manu Pitkänen

Panasonic aikoo aloittaa taipuvien akkujen massatuotannon
Panasonic on esitellyt ohuet litiumioniakut, jotka yhtiön lupausten mukaan kestävät hyvin vääntelyä ja taivuttamista. Akut ovat vain 0,55 millimetriä paksuja.

Yhtiön mukaan akut kestävät taivutusta, jonka kaarevuussäde on vain 25 millimetriä. Panasonicin mittausten perusteella tuhannen taivutuskerran jälkeen akkujen varauskapasiteetista oli jäljellä 99 prosenttia, joten akkujen energiavarastointikyky ei heikenny oleellisesti toistuvan taivuttelun jälkeenkään.

Taivutusta kestävät akut on suunniteltu ensisijaisesti korttimaisiin laitteisiin, mutta niiden lisäksi Panasonic näkee hyödyntämismahdollisuuksia kehoon kiinnitettävissä mittalaitteissa ja älykkäissä vaatteissa. Akkumalleja tulee saataville kolme kappaletta, jotka poikkeavat toisistaan koon ja varauskapasiteetin osalta (17,5–60 mAh). Näytekappaleiden toimitukset alkavat lokakuussa 2016.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 166 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
877 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.