Samsung lupaa Galaxy Note 7:n ostajille jo Galaxy S8:aa tarjoushintaan

Manu Pitkänen

Samsung lupaa Galaxy Note 7:n ostajille jo Galaxy S8:aa tarjoushintaan
Galaxy Note 7 -fiaskon jälkeen Samsungilla ei ole oikein muita vaihtoehtoja kuin nöyrästi tarjota lojaaleina pysyneille asiakkaille mahdollisimman hyviä tarjouksia, jotteivät he vastaisuudessakaan siirtyisi kilpailijan kelkkaan. Kotimaassaan Samsung on jo tehnyt eleen kunnioittaakseen lojaaleina pysyneiden asiakkaiden päätöstä.

Note 7:n ostaneille kuluttajille Samsung on päättänyt tarjota Etelä-Koreassa mahdollisuutta päivittää puhelimensa ensi vuonna Galaxy S8:aan tai Galaxy Note 8:aan. Vaatimuksena on vain, että Galaxy Note 7:n tilalle otetusta Galaxy S7:stä on maksettu vaihtohetkeen mennessä puolet laitteen kokonaishinnasta. Samsung mainitsi Reutersin mukaan Galaxy Note 8:n päivitysvaihtoehtona, mikä osoittaa ainakin sen, ettei Note-brändiä ole päätetty kuopata kokonaan Note 7:n takia.

Tarjous on voimassa ainakin toistaiseksi vain Etelä-Koreassa. Vielä ei tiedetä, että aikooko Samsung tarjota samankaltaista päivitysmahdollisuutta myös esimerkiksi Yhdysvalloissa. Samsung arvioi aiemmin Galaxy Note 7:n aiheuttamien menetysten kohoavan ensi vuoden maaliskuuhun mennessä noin 5,5 miljardiin dollariin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Gigantti
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -27%

Motorola Moto G75
199 € Proshop
200 € Lenovo
297 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 271 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.