Tankkipelin kehittäjä osti suomalaisen pelistartupin

Manu Pitkänen

Tankkipelin kehittäjä osti suomalaisen pelistartupin
PC-pelikehittäjät ovat viime aikoina laajentuneet mobiilipelimarkkinoille ostamalla sektorilla jo markkinaosuuksia kahmineita yrityksiä. Esimerkiksi Activision Blizzard osti Candy Crush -pelejä kehittäneen Kingin ja Ubisoft osti taas Ketchappin. Sotapeleistään tunnettu Wargaming on vuorostaan ilmoittanut ostavansa suomalaisen Boomlagoon-pelistudion.

Boomlagoonin julkaisut eivät ole välttämättä valloittaneet sovelluskauppojen latauslistojen kärkipaikkoja, mutta vuonna 2012 perustettu yritys on kuitenkin pärjännyt alalla kohtuullisesti. Boomlagoonin julkaisemia pelejä ovat esimerkiksi Monsu, Spirit Hunter ja Super Soldiers.

Wargaming halunnee kaupalla hankkia erityisesti tieto-taitoa mobiilipelimarkkinoista. Boomlagoonin perustajat ovat hankkineet alalta aiempaa kokemusta muun muassa Rovion, Digital Chocolaten, Housemarquen ja Recoilin riveistä. Jää kuitenkin nähtäväksi millaisia mobiilipelejä Wargaming aikoo julkaista tulevaisuudessa. Saattaa olla, että Wargaming haluaa tuoda World of Tanks-, World of Warplanes- ja World of Warships -pelit myös Android- ja iOS-pelaajien saataville.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -32%

Motorola Moto G06 Power
149 € Gigantti
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Motorola Razr 60 Ultra – hinta laskenut -30%

Oppo Reno 14 F – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy Z Fold7 – hinta laskenut -24%

Samsung Galaxy Z Fold7
1319 € Samsung
1730 € Hobby Hall
1799 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 1729 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.