App Store rikkoo taas ennätyksiä – Nämä olivat suosituimpia sovelluksia

Manu Pitkänen

App Store rikkoo taas ennätyksiä – Nämä olivat suosituimpia sovelluksia
App Storen kautta myydyt sovellukset ja pelit tuottivat kehittäjille viime vuonna yli 20 miljardia dollaria – kasvua vuodesta 2015 oli jopa 40 prosenttia.

Vuonna 2008 julkaistu App Store on tuottanut sovelluskehittäjille yhteensä 60 miljardia dollaria, josta siis kolmannes kertyi pelkästään viime vuonna. Viime vuoden parhaiten tuottavimpia sovelluksia olivat muun muassa suomalaisen Supercellin julkaisema Clash Royale, Pokémon Go, Monster Strike ja Fantasy Westward. Suosituimmat tilauspohjaiset sovellukset olivat Netflix, HBO Now, Line, Tinder ja baseball-aiheinen MLB.com.

Uutenavuotena rikkoutui myös päivämyyntiennätys, joka nyt on 240 miljoonaa dollaria. Uudenvuoden ja joulun ladatuin sovellus oli Nintendon Super Mario Run. Koko joulukuu oli myös ennätyksellinen sovellusmyynnissä, kun rahaa ohjelmiin käytettiin yhden kuukauden aikana yli kolme miljardia dollaria.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -31%

Motorola Moto G05
80 € Power
117 € CDON
139 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 114 €

OnePlus Nord 3 – hinta laskenut -31%

OnePlus Nord 3
253 € Multitronic
269 € Proshop
409 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 369 €

OnePlus Nord 4 – hinta laskenut -21%

OnePlus Nord 4
299 € Telia
377 € Gigantti
377 € Power

Alin hinta viikko sitten: 379 €

Honor 200 Lite – hinta laskenut -15%

Honor 200 Lite
169 € Gigantti
169 € Power
169 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 199 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.