Patenttisota laajenee – Apple haastoi kumppaninsa oikeuteen Kiinassa

Manu Pitkänen

Patenttisota laajenee – Apple haastoi kumppaninsa oikeuteen Kiinassa
Apple on haastanut Qualcommin oikeuteen epäreilujen patenttilisensointiehtojen takia myös Kiinassa. Aiemmin Apple haastoi modeemitoimittajansa oikeuteen Yhdysvalloissa.

Oikeuden kautta Apple hakee Qualcommilta yhteensä miljardin juanin eli noin 135 miljoonan euron vahingonkorvausta. Applen mukaan se on maksanut Qualcommin essentiaalipatenteista liian suuria rojalteja. Qualcommin mukaan se on tarjonnut samoja lisensointiehtoja kaikille ja kiistää perineensä ylihintaa teknologiastaan. Piirijätin mukaan Apple yrittää vain kiristää sitä alentamaan lisenssimaksuja.

Qualcomm tuomittiin vuonna 2015 maksamaan 975 miljoonan dollarin sakot kilpailulainsäädännönvastaisten sopimusehtojen takia. EU:ssa Qualcommin toimet ovat tutkinnan alla ja Yhdysvalloissa se on joutumassa käräjille. Etelä-Koreassa Qualcomm sai 854 miljoonan dollarin sakot epäreilujen sopimusehtojen vuoksi.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Gigantti
1399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -27%

Motorola Moto G75
199 € Proshop
200 € Lenovo
297 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 271 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.