Sakkoja, sakkoja, isoja sakkoja – Android voi käydä Googlelle vielä kalliiksi

Manu Pitkänen

Sakkoja, sakkoja, isoja sakkoja – Android voi käydä Googlelle vielä kalliiksi
Euroopan komissio esittänee sakkovaatimuksen Googlelle Android-käyttöjärjestelmään liittyvien kilpailulainsäädännön vastaisten tekojen johdosta ensi kuussa, kertoo Reuters. Sakko saatetaan julkistaa heinäkuun 9. päivänä tai myöhemmin samalla viikolla.

Komissio esitti Googlelle jo aiemmin 2,4 miljardin euron sakkoa verkkokauppoihin kohdistuneen epäreilun kohtelun takia. Androidin kohdalla Euroopan komissiota hiertää Googlen lisensointikäytännöt, joissa Android on sidottu hyvin voimakkaasti Googlen verkkopalveluihin. Samalla Google on kieltänyt laitevalmistajia markkinoimasta kilpailevia palveluita.

Komissio tutkii Googlea kolmannessakin tapauksessa. Siinä Google on estänyt sen kilpailijoita hyödyntämästä AdSense-mainosverkkoa. Google on sittemmin luopunut käytännöstä.

Aiemmin esitetyn sakkovaatimuksen perusteella Googlelta voidaan vaatia nytkin tuntuvia rapsuja. Asiaa on tutkittu vuodesta 2015 lähtien.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

OnePlus Nord N30 – hinta laskenut -40%

OnePlus Nord N30
59 € Hobby Hall
174 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Motorola Moto G84 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G84
149 € Verkkokauppa.com
217 € CDON
236 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 226 €

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -33%

Oppo Reno 12 F (4G)
234 € CDON
249 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy Z Fold6
1476 € Hobby Hall
1499 € Power
1499 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 1799 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.