Google teki koodimuutoksen Fuchsiaan – Saa tuen Android-sovelluksille

Manu Pitkänen

Google teki koodimuutoksen Fuchsiaan – Saa tuen Android-sovelluksille
9to5Google-verkkosivuston tekemien kaiveluiden perusteella Google on lisäämässä kehitteillä olevaan Fuchsia OS -käyttöjärjestelmään yhteensopivuuden Android-sovellusten kanssa. Tämä on mahdollista Fuchsiaan rakennetun Android Runtime -suoritusympäristön ansiosta.

Kukaan ei tällä hetkellä tiedä tarkalleen millaiseen suuntaan Google aikoo Fuchsiaa kehittää, mutta yksi varteenotettava kehityspolku olisi Androidin ja Chrome OS:n korvaaminen uudella käyttöjärjestelmällä. Tällöin Androidista Fuchsiaan siirtyminen pitäisi tapahtua mahdollisimman saumattomasti ja huomaamattomasti, joten sovellustuki Android-ohjelmille on käytännössä välttämättömyys.

Googlen ajatuksena on siis kehittää yksi yhtenäinen käyttöjärjestelmä, jota voitaisiin käyttää älypuhelimissa, älykelloissa, tietokoneissa, televisioissa ja vaikkapa autoissa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro XL – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9 Pro XL
599 € DNA
726 € Hobby Hall
949 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 731 €

Google Pixel 9 – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9
399 € DNA
589 € Elisa
764 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Samsung Galaxy A17 (5G) – hinta laskenut -17%

Samsung Galaxy A17 (5G)
149 € Power
149 € Elisa
149 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 179 €

Motorola Moto G77 – hinta laskenut -16%

Motorola Moto G77
269 € Gigantti
269 € Proshop
269 € Power

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.