Galaxy S10:stä ensimmäinen teratavun muistilla varustettu älypuhelin?

Manu Pitkänen

Galaxy S10:stä ensimmäinen teratavun muistilla varustettu älypuhelin?
Samsung on ilmoittanut aloittavansa yhden teratavun kokoisten eUFS-muistipiirien massatuotannon. Uuden muistipiirin kohdemarkkinaksi on kaavailtu älypuhelimia, joten voi hyvinkin olla, että tänä keväänä Samsung esittelee teratavun sisäisellä muistilla varustetun Galaxy S10:n.

Korealaisyhtiön mukaan muistipiiri on askel kohti yhtiön tavoitetta muuntaa uuden sukupolven mobiililaitteiden käyttökokemus kannettavien tietokoneiden tasolle. Toisin sanoen Samsungin tavoitteena on kehittää puhelimista niin suorituskykyisiä ja muiltakin teknisiltä ominaisuuksiltaan sellaisia, että mobiililaitteilla voitaisiin tehdä samoja tehtäviä kuin kannettavilla tietokoneilla.

Teratavun muistipiirit ovat fyysiseltä kooltaan samankokoisia kuin Samsungin aiemmat 512 gigatavun piirit. Piirin lukunopeus on parhaimmillaan 1000 megatavua sekunnissa


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A60 – hinta laskenut -35%

Oppo A60
135 € Hobby Hall
208 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 207 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Kuva-Järvinen
1299 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -24%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.