Nintendolta tulossa uusi Mario-peli älypuhelimille – Dr. Mario World!

Manu Pitkänen

Nintendolta tulossa uusi Mario-peli älypuhelimille – Dr. Mario World!
Nintendo jatkaa satsauksiaan mobiilipelaamiseen julkaisemalla alkukesällä uuden pelin. Tällä kerta kyseessä on vanhan Dr. Mario -pelin modernisoitu versio.

Vanhoissa Dr. Mario -peleissä oli ideana ratkoa erilaisia pieniä pulmia. Suurin osa peleistä on julkaistu Game Boy- ja DS-käsikonsolille, joten Dr. Mario soveltunee erinomaisesti myös mobiililaitteisiin. Ajatuksena peleissä on taistella pahoja viruksia vastaan vitamiineilla. Kehitteillä olevasta pelistä ei toistaiseksi ole kerrottu muuta kuin Dr. Mario World -nimi ja maailmanlaajuisen julkaisun koittavan vuoden 2019 kesän alussa.

Nintendo toi Mario-brändinsä ensimmäistä kertaa mobiililaitteille vuoden 2016 lopussa julkaisemalla Super Mario Run -pelin.





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -41%

Motorola Moto G06 Power
129 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -29%

Google Pixel 10 Pro XL
959 € Verkkokauppa.com
959 € Gigantti
959 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

OnePlus 13 – hinta laskenut -25%

OnePlus 13
599 € Gigantti
799 € Power
799 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 799 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.