Vuoto kertoo OnePlussan ensimmäisen Pro-mallin tekniikasta: Triplakamera ja uusittu näyttö

Puhelinvertailu

Vuoto kertoo OnePlussan ensimmäisen Pro-mallin tekniikasta: Triplakamera ja uusittu näyttö
OnePlus kertoi tänään, että se tulee esittelemään uuden OnePlus 7:n toukokuussa New Yorkissa. Julkistuspäiväksi valikoitui tällä kertaa 14. toukokuuta, ja New Yorkin ohessa tilaisuudet järjestetään myös Lontoossa, Bangaloressa ja Pekingissä.

Yhtiö ei kuitenkaan kertonut juuri mitään laitteesta, tai pikemminkin laitteista. Juuri niin, sillä tällä kertaa OnePlus on julkaisemassa useampia OnePlus 7 -puhelimia, ja siksi mm. Suomessa tiedotteessa puhutaankin OnePlus 7 Series -lanseerauksesta.

Mikä sitten tavallisen OnePlus 7:n lisäksi on tulossa? Huhut kertovat nyt, että tulossa on OnePlus 7 Pro sekä 5G-yhteyksillä varustettu malli tästä Pro-versiosta.

Vuotajana Twitterissä esiintyvä tili (@Samsung_News_) on jakanut oheisen twiitin, jossa kerrotaan, että Pro-malli tarjoaa mm. 6,7 tuuman ja 3120x1440-resoluution näytön, joka tukee 90 hertsin virkistystaajuutta. Lisäksi kolmoiskamera takana tarjoaa mm. 48 megapikselin sensorin, 3x zoomin ja laavakuvalinssin.



Odotetusti sisuksista löytyy myös uusi Snapdragon 855 -piiri sekä melkoisesti muistia ja tallennustilaa. Akku on kasvanut myös hieman ja laite tukee odotetusti OnePlus 6T McLaren -version Warp Charge -pikalatausta.

Myöhemmässä twiitissä kerrotaan että eri väriversiot (sininen, harmaa ja ruskea) saavat nimiksiin Nebula Blue, Mirror Grey ja Almond. Pressimateriaaleissa (yllä) lienee kyseessä siis Nebula Blue, jos tiedot pitävät paikkansa.

Tavallisen OnePlus 7 -version uudistukset ovat pienempiä. Näyttö ja akku pikalatauksineen olisi sama kuin OnePlus 6T:ssä, mutta tuplakameraa on päivitetty.

Vuoto on tietysti syytä ottaa varauksella, sillä mitään aitousvahvistusta siitä ei ole.





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Puhelinvertailun Nopeat

"Nopeat" ovat nopeita löytöjä Internetin syövereistä, jotka ovat meidän mielestämme jollain tavalla kiinnostavia, hauskoja tai ajankohtaisia. Ne eivät kuitenkaan ole (välttämättïä) merkittäviä aiheeltaan tai eivät sovi tyypilliseen uutistuotantoomme aiheensa puolesta, joten emme kirjoittaneet aiheesta pidempïä uutista, vaan julkaisemme löydöksemme nopeana video-, kuva- tai linkkivirtana.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9
399 € DNA
589 € Elisa
764 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Google Pixel 9 Pro XL – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9 Pro XL
599 € DNA
726 € Hobby Hall
949 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 731 €

Samsung Galaxy A17 (5G) – hinta laskenut -17%

Samsung Galaxy A17 (5G)
149 € Power
149 € Elisa
149 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 179 €

Motorola Moto G77 – hinta laskenut -16%

Motorola Moto G77
269 € Gigantti
269 € Proshop
269 € Power

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.