OnePlus lupaa korjata 7 Pron näyttöongelmat – Aikataulu yhä hämärän peitossa

Manu Pitkänen

OnePlus lupaa korjata 7 Pron näyttöongelmat – Aikataulu yhä hämärän peitossa
OnePlus 7 Pro esiteltiin ison julkaisukampanjan voimin toukokuussa. Puhelimen yksi myyntivalteista on 90 hertsin AMOLED-näyttö, jonka luvattiin kykenevän toistamaan nopeasti liikkuvaa sisältöä äärimmäisen sulavasti. Näyttö toi kuitenkin mukanaan joitain harmejakin, kuten "haamukosketukset".

Haamukosketukset ovat käytännössä näytön rekisteröimiä kosketuskäskyjä, joita käyttäjä ei missään vaiheessa ole antanut. Kosketuksia saattoi syntyä silloinkin, kun puhelimeen ei koskettu lainkaan. OnePlus kertoi vian ilmenemisen jälkeen, että se on onnistunut toisintamaan vian ja aikovansa korjata sen. OnePlussan foorumeilla vahvistetaan, että korjaus on tulossa tulevien viikkojen aikana.

Puhelimen näytön nurkka-alueet eivät myöskään aina rekisteröi kosketuksia XDA-developersin Max Weinbachin mukaan. OnePlus on luvannut korjata tämänkin ongelman tulevassa ohjelmistopäivityksessä.





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -33%

Oppo Reno 12 F (4G)
234 € CDON
249 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 349 €

HMD Pulse – hinta laskenut -29%

HMD Pulse
54 € Hobby Hall
99 € Gigantti
132 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 75 €

OnePlus Nord N30 – hinta laskenut -26%

OnePlus Nord N30
73 € Hobby Hall
175 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Xiaomi Redmi Note 13 (5G) – hinta laskenut -23%

Xiaomi Redmi Note 13 (5G)
99 € Hobby Hall
208 € Multitronic
229 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.