Netflix valitsi suomalaisyhtiön – Huippusuositusta sarjasta tehdään mobiilipeli

Manu Pitkänen

Netflix valitsi suomalaisyhtiön – Huippusuositusta sarjasta tehdään mobiilipeli
Netflix on valinnut suomalaisen mobiilipeliyhtiö Next Gamesin kehittämään huippusuositusta Stranger Things -televisiosarjasta mobiilipelin.

Televisiosarjasta kehitettiin aiemmin kahta peliä, mutta projekti kaatui viime syksynä kun niiden kehityksestä vastuussa ollut Telltale Games joutui sulkemaan ovensa. Luonteeltaan Next Gamesin versiointi tulee olemaan erilainen kuin edellä mainitut projektit, sillä tulevassa pelissä on tarkoitus ottaa mallia Pokemon Gosta. Stranger Things -pelissä pelaajan on käytännössä tarkoitus etsiä reaalimaailmasta örkkejä, liittoutua kavereiden kanssa ja taistella näitä outoja otuksia vastaan.

Next Gamesin tavoitteena on saada peli valmiiksi vuoden 2020 aikana ja se tullaan julkaisemaan iOS:lle ja Androidille. Uusi kausi Stranger Thingsistä ilmestyy Netflixiin 4. heinäkuuta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
119 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.