Samsung tuo uutta potkua huippupuhelimiin – Kapasiteetti riittää 12 elokuvan siirtämiseen yhdessä sekunnissa

Manu Pitkänen

Samsung tuo uutta potkua huippupuhelimiin – Kapasiteetti riittää 12 elokuvan siirtämiseen yhdessä sekunnissa
Huippupuhelimiin on tulossa taas lisää potkua, sillä Samsung on tuomassa markkinoille ensimmäisen 12 gigabitin LPDDR5-muistipiirin mobiililaitteisiin. Kahdeksan piirin paketteina mobiililaitteisiin saataisiin kaikkiaan 12 gigatavua käyttömuistia.

LPDDR5-muistipiirit on valmistettu 10 nanometrin prosessilla ja datasiirto on noin 30 prosenttia nopeampi kuin edellisissä LPDDR4X-muisteissa. Siirtonopeudet ovat 5500 megabittiä sekunnissa. Samsungin mukaan 12 gigatavun pakettina muisti pystyisi siirtämään 44 gigatavua eli noin 12 Full HD -tasoista elokuvaa sekunnissa. Suorituskyvyn paranemisen lisäksi LPDDR5-muisti kuluttaa noin 30 prosenttia vähemmän virtaa.

Samsungin markkinointipuheissa uusi muistipiiri soveltuu erityisen hyvin kaikkiin 5G-, tekoäly- ja koneoppimissovelluksiin.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -41%

Motorola Moto G06 Power
129 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -31%

Honor Magic7 Lite
199 € DNA
276 € Proshop
287 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 287 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -29%

Google Pixel 10 Pro XL
959 € Verkkokauppa.com
959 € Gigantti
959 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.