Taittuvanäyttöinen Mate X tulee vihdoin – Jääkö Suomi välistä?

Manu Pitkänen

Taittuvanäyttöinen Mate X tulee vihdoin – Jääkö Suomi välistä?
Samsungin ja Huawein kompurointi taittuvien näyttöjen kanssa on ollut hirvittävää katsottavaa, mutta lopulta molemmat yhtiöt saivat ongelmansa ratkottua ja vuoden alussa esitellyt puhelimet ovat myyntikunnossa.

Samsung lupasi jo kuun alussa aloittavansa Galaxy Foldin myynnin Suomessa 18. lokakuuta. Kilpailevaa Mate X -puhelinta kehittävä Huawei on vuorostaan kertonut aloittavansa taittuvanäyttöisen puhelimensa myynnin Kiinassa marraskuussa. Myynti alkaa vain yhtiön kotimaassa eikä kansainvälisestä lanseerauksesta ole nyt hiiskuttu. Marraskuun 15. päivänä myyntiin tulevan Mate X:n hinta on 16 999 juania eli noin 2150 euroa.

Kovin pitkäikäiseksi puhelimeksi Mate X tuskin jää, sillä Huawein suunnalta on lupailtu jo ensi kevääksi uutta Mate Xs -mallia, jossa käytettäisiin tehokkaampaa Kirin 990 -järjestelmpiiriä.

Huawein mukaan Mate X julkaistaan kansainvälisesti sitä mukaa kun 5G-verkot yleistyvät kussakin maassa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Fold5 – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy Z Fold5
893 € CDON
1799 € Verkkokauppa.com
2099 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1385 €

Samsung Galaxy A36 – hinta laskenut -28%

Samsung Galaxy A36
289 € Hobby Hall
335 € CDON
399 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Asus ROG Phone 8 Pro – hinta laskenut -26%

Asus ROG Phone 8 Pro
1164 € Hobby Hall
1206 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1565 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -25%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.