OnePlussalta hurja lupaus – Seuraavassa OnePlussassa on vuoden 2020 parhain näyttö

Manu Pitkänen

OnePlussalta hurja lupaus – Seuraavassa OnePlussassa on vuoden 2020 parhain näyttö
OnePlussan toimitusjohtaja Pete Lau on julistanut yhtiön panostavan tänä vuonna puhelimiensa näyttöihin. Lau uskaltautuu jopa lupaamaan, että seuraavan sukupolven OnePlus-puhelimesta löytyy markkinoiden parhain näyttö vuonna 2020.

OnePlus aikoo päihittää Samsungin Galaxy Notet ja Galaxy S20 -puhelimet sekä Applen iPhonet näytöllä, jonka paneelin virkistystaajuus on 120 hertsiä. Taajuus lukema tarkoittaa käytännössä sitä, kuinka mont kertaa näytöllä esitettävä grafiikka päivittyy sekunnissa.

Mikäli taajuus on 120 hertsiä, päivittyy kuva 120 kertaa sekunnissa. Staattisessa kuvassa tai hitaasti muuttuvassa kuvassa tajuus voi olla alhainenkin, mutta nopeatempoista sisältöä esitettäessä suurempi päivitysnopeus takaa parempilaatuisen kuvan. OnePlus sanoo yltävänsä 120 hertsin taajuuteen MEMC-piirin avulla, jonka avulla puhelin osaa ennakoida mitä grafiikkaa seuraavaksi halutaan esitettävän.





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -47%

Motorola Moto G05
80 € Power
119 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 149 €

HMD Pulse+ – hinta laskenut -43%

HMD Pulse+
92 € CDON
149 € Proshop
159 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 159 €

Google Pixel 9a – hinta laskenut -22%

Google Pixel 9a
449 € Gigantti
449 € Elisa
549 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 578 €

Realme Note 50 – hinta laskenut -19%

Realme Note 50
76 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 93 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.