Google kehittää vihdoin haastajaa iPhonen suositulle ominaisuudelle

Manu Pitkänen

Google kehittää vihdoin haastajaa iPhonen suositulle ominaisuudelle
Google on yrittänyt kilpailla Applen AirDropia vastaan Android Beam -nimisen tiedonjakoratkaisun avulla, mutta NFC:tä käyttävä tekniikka ei oikein lyönyt itseään läpi. Siksi Beam on siirretty syrjään ja Androidiin on tulossa uusi lähijako.

Joko Fast Share- tai Nearby Share -nimellä kutsuttav toiminto toimii hyvin pitkälle samalla tavalla kuin Applen AirDrop: se siis tunnistaa lähistöllä olevat muut toimintoa tukevat laitteet, minkä ansiosta tiedostoja voidaan lähettää suoraan näihin laitteisiin ilman sähköpostiin tai pilvipalveluihin turvautumista. Jotta lähistöllä olevat laitteet näkyisivät skannauksessa, pitää oman laitteen näkyvyys erikseen hyväksyä.

Toiminto on myös nopea, sillä sen avulla on siirretty 3,5 gigatavun tiedostoja reilussa kahdessa minuutissa.

Ominaisuutta on testattu Android 10:llä, joten se saattaa tulla myös nykyisille laitteille eikä jää vain Android 11:n huviksi.






Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -28%

Xiaomi Redmi Note 14 (5G) – hinta laskenut -27%

Xiaomi Redmi Note 14 (5G)
291 € Hobby Hall
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 396 €

Apple iPhone 17 Air – hinta laskenut -17%

Apple iPhone 17 Air
749 € Power
749 € Elisa
749 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 899 €

Honor Magic V3 – hinta laskenut -16%

Honor Magic V3
846 € Gigantti
1290 € Power
1999 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1012 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.