iPhonen kameravalmistajaan iski koronavirus

Manu Pitkänen

iPhonen kameravalmistajaan iski koronavirus
Viime viikolla uutisoimme Samsungin tehtaalla sattuneesta koronavirustapauksesta, minkä seurauksena Gumissa sijainnut matkapuhelintehdas suljettiin viime viikon sunnuntaihin asti. Kaupungissa on ilmennyt nyt toinenkin koronavirustapaus, mutta tällä kertaa LG:n tehtaalla.

Tarkemmin sanottuna koronavirustapaus on ilmennyt LG Innotekin kameratehtaan työntekijällä. Varotoimenpiteenä LG Innotek on päättänyt sulkea tehtaan toiminnan hetkeksi ja desinfioida tuotantotilat huolellisesti. LG Innotek valmistaa kameroita älypuhelimiin, joten sen toiminnan häiriöityminen voi vaikuttaa vakavasti älypuhelimien saatavuuteen.

LG Innotek valmistaa kameroita muun muassa Applen iPhoneihin, mutta myös Android-puhelimiin.

Gumi sijaitsee lähellä Daegun kaupunkia, jossa suurin osa Etelä-Korean koronavirustapauksista on ilmennyt. Etelä-Koreassa on todettu tähän mennessä 3730 koronavirustapausta ja 21 viruksen aiheuttamaa kuolemaa

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A77 5G – hinta laskenut -40%

Oppo A77 5G
149 € DNA
199 € Proshop
249 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Nokia XR20 – hinta laskenut -40%

Nokia XR20
174 € Kärkkäinen
350 € Proshop
366 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 289 €

Nokia G10 – hinta laskenut -30%

Nokia G10
106 € Hobby Hall
149 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Samsung Galaxy S21 5G – hinta laskenut -29%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.