Poliisi varoittaa WhatsApp-huijauksista - tutkinnassa useita WhatsApp-sovelluksen kaappauksia

Janne Yli-Korhonen

Poliisi varoittaa WhatsApp-huijauksista - tutkinnassa useita WhatsApp-sovelluksen kaappauksia
Sisä-Suomen poliisilaitoksella on tutkittavana WhatsApp-huijauksia, joissa henkilöt ovat ilmoittaneet poliisille oman WhatsApp-tilin kaappaamisesta.

"Selvitysten perusteella WhatsApp-tili kaapataan siten, että tuttu yhteystieto pyytää asianomistajan toimittamaan kiireellisesti 6-numeroisen koodin, joka lähetetään asianomistajan puhelimeen", kerrotaan poliisin tiedotteessa.

Vahvistuskoodia käytetään puhelinnumeron vahvistamiseen ja WhatsApp-tilin aktivoimiseen uudella puhelimella.

Asianomistajan WhatsAppilla puolestaan levitetään edellään kyseistä kalasteluviestiä. Omaa WhatsApp-koodia tai muunkaan palvelun vahvistautumisviestejä ei tule ikinä luovuttaa eteenpäin.

Ylelle asiaa kommentoinut rikoskomisario Joni Länsipuro kertoo, että toistaiseksi ei ole viitteitä siitä, että kaapattuja tilejä käytettäisiin rikolliseen toimintaan. Länsipuron mukaan kyse saattaa olla yksinkertaisesti kiusanteosta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -28%

Xiaomi Redmi Note 14 (5G) – hinta laskenut -27%

Xiaomi Redmi Note 14 (5G)
291 € Hobby Hall
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 396 €

Samsung Galaxy S25 FE – hinta laskenut -17%

Apple iPhone 17 Air – hinta laskenut -17%

Apple iPhone 17 Air
749 € Power
749 € Elisa
749 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 899 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.