Pian julkaistava sovellus ilmoittaa autoilijoille hirvikolareista ja vaarallisista alueista

Janne Yli-Korhonen

Pian julkaistava sovellus ilmoittaa autoilijoille hirvikolareista ja vaarallisista alueista
Tällä hetkellä Innotrafikin, Suomen Riistakeskuksen ja ELY-keskuksen yhteistyönä kehittämä Riistavaroitus-sovellus julkaistaan kaikkien käyttöön vuoden alussa. Sovellus on ilmaiseksi ladattavissa älylaitteille Google Play- ja App Store-sovelluskaupoista, Yle kertoo.

Sovellus ilmoittaa autoilijoille reaaliaikaisesti tapahtuneet hirvikolarit, riista-aidan päättymiset ja käynnissä olevat metsästykset. Sovellus osaa siis kertoa vaaralliset paikat, joissa hirvi voi auton eteen ilmaantua.

Osa merkinnöistä on valmiina, osa laitetaan siihen reaaliaikaisesti, kertoo ohjelmistokehittäjä Miro Eilola Innotrafikilta Ylelle.

Sovellukseen ilmoituksia tekevät Riistakeskusten valtuuttamat metsästäjät. Metsästäjä voi esimerkiksi ilmoittaa sovellukseen, kun metsästäjä tulee onnettomuuspaikalle lopettamaan tai paikantamaan loukkaantunutta eläintä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Asus ROG Phone 9 Pro – hinta laskenut -26%

Asus ROG Phone 9 Pro
999 € ASUS eShop
1349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1349 €

Samsung Galaxy A35 – hinta laskenut -22%

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Nothing Phone (3a) – hinta laskenut -17%

Nothing Phone (3a)
299 € Gigantti
299 € Elisa
339 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 359 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.